Kako Vam možemo pomoći?
Ukoliko imate problem sa poslodavcem pišite nam, naš pravni tim će Vam odgovoriti u roku od 72 radna sata. Molimo Vas da svoj problem detaljno opišete te da popunite sva polja označena zvjezdicom
Najčešća pitanja
Prije svega napominjem da u slučaju da ste poslodavcu uredno dosavili doznake od ljekara za vrijeme privremene priječenosti za rad, poslodavac nema mogućnost da Vam otkaže ugovor o radu, niti da Vam zbog bolovanja uskratiti bilo koja druga prava.
U slučaju privremene spriječenosti za rad usljed bolesti ili povrede radniku pripada pravo na naknadu plate. U skladu sa Zakonom o zdravstvenom osiguranju RS pravo na naknadu neto plate za vreme privremene nesposobnosti za rad imaju osiguranici zaposleni u državnim i privatnim preduzećima i ustanovama.
Naknadu plate za prvih 30 dana privremene nesposobnosti za rad obezbjeđuje poslodavac iz svojih sredstava, a po isteku 30 dana, a najduže do 12 mjeseci naknadu neto plate obezbjeđuje Fond. Naknada plate za vreme privremene nesposobnosti za rad određuje se najmanje 70% od osnova za naknadu iz prethodnog člana, s tim da ne može biti veća od 90% od plate koju bi osiguranik ostvario da je bio na radu.
U svakom slučaju svoja prava možete zaštiti tako što ćete se obratiti zahtjevom poslodavcu, a nakon toga tužbom u parničnom postupku.
S obzirom plata ima alimentacioni karakter, ista mora biti isplaćena bar jednom puta mjesečno. Kako je isplata plate jedna od osnovnih dužnosti poslodavca, ako isti ne isplati zaradu u propisanim rokovima, zaposleni stiče pravo da otkaže ugovor o radu, s tim da se taj otkaz pripisuje poslodavcu.
Ukoliko radnik želi da nastavi rad kod navedenog poslodavca, može se prije svega Zahtjevom obratiti poslodavcu i ukazati mu na navedeni problem. Dalje, možete se obratiti inspekciji rada, te protiv poslodavca možete pokrenuti i parnični postupak, kao i krivični postupak zbog povrede osnovnih prava radnika. Napominjemo da se u radnom sporu ne naplaćuju takse na tužbu i presudu.
Očito se radi o mobingu na poslu, te Vas upućujem na pravne mogućnosti rješavanja navedenog problema:
- Prije svega možete se obratiti Zahtjevom poslodavcu i ukazati na navedeni problem.
- Dalje, možete se obratiti inspekciji rada, te navesti sve nepravilnosti na koje ste ukazali i u pitanju.
Uz gore navedeno najbolji vid zaštite možete ostvariti tužbom u parničnom postupku, a u kojoj će pravni osnov biti mobing na poslu.
S obzirom da se radi o ugovoru na određeno poslodavac nije dužan da zaključi novi ugovor nakon isteka postojećeg, ali je dužan da za period koji ste radili uplati sve plate i doprinose u skladu sa samim ugovorom. U slučaju da poslodavac ne ispuni neku od svojih obaveza imate mogućnost da zaštitite svoja prava tužbom u parničnom postupku.
Napominjem da se u radnom sporu ne naplaćuju takse na tužbu i presudu.
Poslodavac nema pravni osnov da Vam otkaže ugovor o radu, posebno iz razloga što ste na vrijeme dostavili doznake za period koji niste radili, a pored toga niste dužni da potpisujete sporazumni raskid ugovora ukoliko želite da nastavite sa radom kod navedenog poslodavca.